Mi az a szopornyica?
A szopornyica már a XVIII. század óta ismeret kór, amit egy morbillivírus okoz. A kutyák szopornyica vírusa a CDV, elsősorban légzőszervi megbetegedést idéz elő. A betegség az emberi kanyaró (morbilli) közeli rokona.
A szopornyica tünetei
A szopornyica okozta légzőszervi betegség, jellemzően szövődménnyel, például idegrendszeri károsodással járhat. A vírus bármilyen korú kutyát megbetegít, de elégtelenül vakcinázott, pár hónapos kölykökben a legsúlyosabb a kór lefolyása.
A beteg kölyökkutyákon először
- bágyadtság és étvágytalanság tűnhet fel,
- később ahogy a vírus megtámadja a felső légutakat orrfolyás,
- a szemek váladékozása,
- köhögés jelentkezik.
Baktériumokkal társulva ez a felső légúti fertőzés tüdőgyulladássá súlyosbodhat.
A kórokozó eközben sok más szervet is megtámadhat, így előfordulhat:
- bőrkiütések megjelenése,
- az orrtükör és a talppárnák megkeményedése,
- hányás, hasmenés,
- látáskárosodás.
Sajnos a heveny légúti betegség átvészelése után sem lehet megnyugodni: a szövődményes idegrendszeri károsodás tünetei a látszólagos gyógyulás után akár 3 héttel is kialakulhatnak. Az ilyen kutyákban számos rendellenesség, például:
- zavart mozgás,
- vakság,
- izomrángás,
- görcsrohamok jelentkeznek.
Idősebb kutyákban a szopornyica vírusa kennelköhögéshez hasonló, enyhébb felső légúti betegséget okozhat, megfelelő immunvédelem nélkül azonban náluk is fennáll az idegrendszeri szövődmények veszélye.

Hogyan kaphatja el a kutyám?
Bár az elterjedt vakcinázásnak köszönhetően a szopornyicás megbetegedések száma ma már alacsony, a vírus jelen van, az oltatlan ebeket ma is veszélyezteti!
A szopornyica hasonlóan terjedhet a náthához: a fertőzött állatok légúti váladékaikkal (köhögéssel, tüsszögéssel, közvetlen érintkezéssel) könnyen átadhatják a vírust saját kutyánknak is.
A kórokozó bélsárral és vizelettel is ürül, így még az is veszélyes lehet, ha kedvencünk fertőzött kutya által megjelölt tárgyakat szaglászik. Bár a szopornyica vírusa a környezetben pár nap alatt elpusztul, a fertőző ebek igen hosszú ideig, 3-5 hónapon át ürítik azt!
A szopornyica könnyen átlépi a faji határokat, kutyákon kívül sokféle más állatot is megbetegíthet: például farkasokat, rókákat, görényeket, menyéteket, borzokat, de akár állatkerti állatokat is (pl. nagymacskákat, fókákat, elefántokat stb.). Ha kutyánk találkozhat vadállatokkal, azoktól is elkaphatja a vírust.

A szopornyica veszélyes az emberre?
Bár a szopornyicát a kanyaróhoz igen hasonló vírus okozza (kanyaró ellen oltott kutyák immunisak lesznek a szopornyicára is!), és a két betegség tünetei is hasonlóak (légzőszervi betegségek, de jelentkeznek bőrkiütések is, szövődményként pedig idegrendszeri károsodást okozhatnak), emberi megbetegedésre mégsem volt még példa.
Hogyan gyógykezelhető?
A diagnózis felállítása után, a vírus elleni immunválaszt injekciós ellenanyagokkal lehet támogatni, a bakteriális társfertőzés legyőzésére antibiotikumok adása szükséges.
Az étvágytalanság és esetleges hányás, hasmenés miatt infúzió adása segítheti kutyánkat a kór átvészelésében.
Ha a betegség heveny légúti szakasza súlyos lefolyású, valószínű az idegrendszeri károsodás kialakulása is. Ha az agyi tünetek egyszer megjelennek, kicsi a gyógyulás esélye.
Hogyan lehet védekezni a szopornyica ellen?
A vírus a külvilágon nem képes hosszan túlélni, így ha csak nincs fertőzött állat kutyánk környezetében, jó eséllyel nem kaphatja el a betegséget.
A rendszeres vakcinázás a későbbiekben is védelmet nyújt a szopornyica ellen.